Пърхотът е не само козметичен, но и здравословен проблем, който засяга голям процент от хората и който трудно може да бъде прикрит. Статистиката сочи, че 2/3 от населението на земята се сблъсква с него поне веднъж през живота си, което води не само до проблеми със самочувствието, но и до влошаване на качеството на живот на засегнатия.
В същността си, пърхотът представлява повишено отлюспване на кожните клетки от роговия слой на скалпа. При нормални условия този процес е почти незабележим, но в определени ситуации, когато това се случва прекалено бързо, отделените клетки се слепват една за друга и това води до формирането на видими люспи. Според спецификата на тези люспи, пърхотът се дели на две разновидности – мазен и сух.
- При повишено отделяне на мазнини, люспите, които се образуват имат мазен вид, жълтеникав цвят и се отделят от кожата по-трудно. В този случай се говори за мазен пърхот или себореен дерматит.
- Сух пърхот се наблюдава, когато формираните люспи са дребни, бели и се отделят лесно от скалпа на главата.
Други симптоми могат да включват сърбеж, зачервяване, както и мазен или сух скалп.
Причините за появата на пърхот са много. От една страна, това могат да бъдат различни вътрешни нарушения в организма – хормонални, нервни, имунни или инфекциозни заболявания, хранителни алергии, недостиг на витамини или прекомерно високи нива на стрес и преумора. Важна е и наследствената предразположеност. Замърсяванията, промените в климатичните условия и лошата грижа за косата, включваща злоупотребата със стилизанти и бои за коса също допринасят за появата на този проблем.
За основен виновник за възникването на пърхота обаче специалистите посочват микроскопичната гъбичка Malassezia furtur. В нормални условия, тя живее върху кожата на тялото и главата на човека без да му причинява никаква вреда, но когато се появи нарушение в работата на мастните жлези, се създават благоприятни условия за развитието на паразитиращия микроорганизъм, което води до прекомерното му размножаване. Това, от своя страна, предизвиква по-бърза подмяна на кожни клетки и отлюспването им.
Почти винаги пърхотът може да бъде контролиран, но това изисква търпение и постоянство. В редки случаи, когато симптомите са съвсем леко проявени, третирането на скалпа с мек подхранващ шампоан може да бъде достатъчно за премахването му. Във всички останали, дерматолозите препоръчват употребата на лечебен шампоан, който не само да повлияе пърхота, като подобри състоянието на скалпа, но и да унищожи причинителя на проблема. Една от най-предпочитаните молекули, с доказана ефективност в лечението и профилактиката на себореен дерматит, пърхот, разноцветен лишей и други гъбични заболявания на кожата, е тази на кетоконазола. Активната съставка спира развитието и унищожава гъбичките като нарушава пропускливостта на клетъчната им стена.
За още по-голям ефект, при нанасяне на шампоана, нежно масажирайте скалпа с пръсти, за да премахнете мъртвата кожа и да подобрите циркулацията на кръвта.
Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.