Себорейният дерматит е хронично заболяване, което засяга голям процент от хората, предимно мъжете. Характеризира се с образуването на червени плаки, покрити с бял или жълтеникав пърхот, засягащи основно зоните на кожата с повишено омазняване. Въпреки че себорейният дерматит не може да бъде елиминиран напълно, с полагане на правилната грижа, състоянието може да бъде овладяно.
Люспи по кожата, лезии и зачервяване, сърбеж, чувство за парене, понякога дори косопад са част от симптомите, които в различна степен съпровождат себорейния дерматит в отделните фази на заболяването. Обичайно обхваща богато снабдени с мастни жлези зони като скалпа. Освен него обаче, в нередки случаи засегнати са назолабиалните гънки, веждите и областта зад ушите, както и части от торса – предимно горната част на гърдите и гърба.
Характерно за себорейния дерматит е, че се редуват периоди на тотално или частично затихване с такива на обостряне на състоянието. Въпреки че една част от рисковите фактори за развитието му не могат да бъдат повлияни, като например фамилна обремененост и смяна на сезоните (наблюдава се увеличение на клиничните прояви през зимата и пролетта), други лесно могат да бъдат контролирани и предотвратени с правилните профилактика и лечение .
Макар че към момента точните причини за възникването му не са изяснени със сигурност, според лекарите има два основни фактора, които могат да допринесат за развитието на себореен дерматит и това са свръхпроизводството на себум и необичайното размножаване на Malassezia – вид гъбичкa, която естествено присъства на повърхността на кожата.
Ето защо като основна стъпка от терапията специалистите препоръчват употребата на лечебен шампоан, съдържащ кетоконазол, който може не само да подобри състоянието на скалпа, но и доказано да отстрани виновника на проблема, като спре развитието на гъбичката – причинител.
Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.